Vi använder cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig.
Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies. Vad är cookies?

Privata mottagningar

Kontaktperson

,
Telefon:
E-post:

Förteckning över privatpraktiserande läkare och fysioterapeuter i Norrbotten.

Här följer en förteckning över läkare och fysioterapeuter som är verksamma enlig LOL (lagen om läkarvårdsersättning) och LOF (lagen om ersättning för fysioterapi). Du som privatperson har möjlighet besöka läkare och fysioterapeuter till vanlig vårdtaxa/patientavgift.

Läkare

Gällivare/Malmberget

Nordkalottens läkarcentra
Telefon: 0970-130 05
E-post: nkl@telia.com 
Göran Källqvist - Läkare, Obstetrik och gynekologi
Ingemar Moberg - Läkare, Allmänmedicin

Juoksengi

Medgold AB
Telefon: 0927-211 56
E-post: dr.bergdahl@gmail.com
Leif Bergdahl - Thoraxkirurgi, kirurgi

Kalix

Storskrubb Medicin AB
Telefon: 0923-167 69
E-post: tom@storskrubb.se
Tom Storskrubb - Internmedicin

Luleå

Dr B Möller AB
Telefon: 0920-22 08 80
E-post:info@drmoller.se
Bozena Möller - Internmedicin, reumatologi

Vård och Vaccination i Luleå AB
Telefon: 0920-693 03
E-post:
reception@vardochvaccinationilulea.se
Åsa Lindholm - Obstetrik och gynekologi

Doktor Sauli Vasara Läkarmottagning AB
Telefon:0920-23 00 60
E-post:
sauli@drvasara.se
Sauli Vasara - Allmänmedicin

Hermelinen Specialistvård Luleå
Webbplats: http://www.hermelinen.se/
Telefon: 0920-40 22 00
E-post: specialistvard@hermelinen.se
Maria Palmquist - Obstetrik och gynekologi
Anders Henriksson - Internmedicin
Andreas Hansson - Allmänmedicin
Eva Rånby - Hud- och könssjukdomar
Inger Aurell - Obstetrik och gynekologi
Jan Hanning - Allmänmedicin
Anders Niklasson - Öron-, näs- och halssjukdomar
Michael Lundgren - Internmedicin
Roger Fågelkvist - Kirurgi, barnkirurgi
Sven Söderberg - Internmedicin, geriatrik och allmänmedicin
Tomas Isaksson - Ortopedi, kirurgi
Jörgen Nilsson - Internmedicin
Tomas Eriksson - Hud- och könssjukdomar

Previa
Telefon: 0920-23 53 00
E-post: lulea@previa.se
Lars Östling - Allmänmedicin

Piteå

Dr Thun Läkarmottagning AB
Telefon: 0911-107 71
E-post: info@drthun.se 
Magnus Thun - Allmänmedicin

Ekströms Smärtklinik AB
Telefon: 0911-192 01
E-post: info@ekstromssmartklinik.com
Tomas Ekström - Internmedicin

Fysioterapeuter

Arvidsjaur

Fysioterapi Lalla
Telefon: 073-811 60 23
E-post: tarja.luokkal@gmail.com 
Tarja Luokkala Leppiaho

Boden

AXISfysio
Webbplats: http://www.axisfysio.se/
Telefon: 070-356 22 14
E-post: agneta@axisfysio.se
Agneta Johansson

Bodens MEDI- klinik AB
Telefon: 0921-690 95
E-post: info@bodenfysio.se
Heimo Alasalmi
E-post: heimo.medikliniken@live.se,
Cecilia Enbom

Strand Fysiocenter
Webbplats: http://strand-fysio.se/
Telefon: 0921-139 00
E-post:
Anders Lejon anders.lejon@strand-fysio.se
Gabriella Andersson gabriella.andersson@strand-fysio.se
Johan Hjälte johan.hjalte@strand-fysio.se
Malin Johansson malin.johansson@strand-fysio.se
Linnéa Andrén linnea.andren@strand-fysio.se
Marcus Vennberg marcus.vennberg@strand-fysio.se 

Fysic E L AB
Telefon: 070-366 30 92
Erika Lind

Gällivare/Malmberget

Laponia Fysiocenter AB
Margaretha Öderyd

Nordkalottens Läkarcentra
Telefon: 0970-130 05
E-post: kjell.ryngmark@telia.com   
Kjell Ryngmark

Haparanda

Fysiotek Haparanda AB
Telefon: 0922-134 52
E-post: info@fysiotek.se
Marianne Talvitie
Ritva Angeria

Jokkmokk

Jokkmokks Rehabcenter (Ej aktiv) 
Jonny Aira  

Kalix

Flow Fysio
Telefon: 070-342 97 67
E-post: info@flowfysio.se
Camilla Sundqvist

Kiruna

Carolas sjukgymnastik i Kiruna AB
Telefon: 0971-101 01
E-post: kirunesen@hotmail.com  
Carola Annanperä

Kiruna Rehabcenter AB
Telefon: 070-546 11 92
E-post: kirunarehab@gmail.com
Henry Smedsén

Luleå

City Rehab
Webbplats: http://www.cityrehab.se/
Telefon: 0920-24 71 71
E-post: info@cityrehab.se 
Anna Sjögren
Susanne Johansson
Johan Lindström
Krzysztof Tekiel
Lena Wiik
Annelie Forsberg
Maria Bandh
Roland Fransson
Jessica Magnusson

Hermelinen Fysioterapi
Webbplats: http://www.hermelinen.se/
Telefon: 0920-40 23 00
E-post: traning@hermelinen.se
Dan Ljungqvist
Erika Fjellström
Lars Lundgren
Simon Brännström
Rickard Carnerud
Mats Lannerblad
Fredrik Claeson
Erika Nilsson Vaara

H-Sjukgymnastik
Telefon: 0920-878 75
Jonas Haukka

IM Rehab
Telefon: 070-241 38 52
E-post: ingela.martikkala@gmail.com
Ingela Martikkala

Krämpoteket AB
Telefon: 0920-130 40
E-post: asa@krampoteket.se 
Åsa Gimås

Lifecenter
Webbplats: http://www.lifecenter.nu/
Telefon: 070-688 03 15
E-post: info@lifecenter.nu
Cecilia Collin
Anna Wilhelmsson
Monica Nilsson
Petter Söderholm
Cindy Ejneborn

Mitt Livs Stil Fysioterapi
Webbplats: http://www.mittlivsstil.se/sv/mls-fysioterapi/information-om-var-fysioterapi/
Telefon: 0920-49 24 60
E-post:
Hanna Niemi hanna.niemi@mittlivsstil.se,
Markus Ekberg markus.ekberg@mittlivsstil.se 


OMT-kliniken i Luleå
Kontakt: 0920-141 31
E-post: info@omt-kliniken.se
Gilla Blomqvist

Sjömarks sjukgymnastik
Telefon: 070-587 86 04
E-post: granstrom8@hotmail.com
Karin Sjömark

Piteå/Rosvik

Centrumgymnasten
Telefon: 0911-23 91 60
E-post: centrumgymnasten@bredband.net
Anna Edholm

Step-in Piteå
Webbsida: http://stepin.se/step-in-furunaset/
Telefon: 0911-398 80
E-post: info@stepin.se
Erika Stenström
Johan Engström
David Holmberg
Mari Lundqvist
Per Granstedt

Fysio Thomson AB
Telefon: 070-5866104
E-post: stefan@hjortron.com
Stefan Thomson

Furus Fysioterapi
Telefon: 0911-20 64 40
E-post: furus_fysioterapi@hotmail.com
Carl-Göran Furu

Älvsbyn

Älvsby Sjukgymnastik
Telefon: 0929-135 90
E-post: samuel@aktiv-fysioterapi.com
Samuel Karlsson

Övertorneå

Kalles Sjukgymnastik o Rehablitering
Telefon: 0927-109 90
Karl-Johan Pieti

Fysio Active
Telefon: 0927-107 91
E-post: annika@fysioactive.com 
Annika Aalto-Kerttu

Rehab & Ergonomi AB
Telefon: 070-322 73 25
E-post: ailajaako_hallqvist@hotmail.com
Aila Jaako Hallqvist

3 juni 2019
Kommentera sidan

Kommentera innehållet på sidan

Här kan du skicka in synpunkter eller kommentera innehållet på den aktuella webbsidan.
Det du skriver här skickas till Region Norrbottens webbredaktion.

Om du behöver kontakta vården ska du inte använda detta formulär. Ange inte några personuppgifter här.

Kontakta istället din hälsocentral eller vårdenhet via telefon eller genom att logga in på 1177 Vårdguidens e-tjänster.

* = Obligatorisk uppgift

    • Bild för användarverifiering