Vi använder cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig.
Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies. Vad är cookies?

Enhetschefer inom division Service

Kontaktperson

,
Telefon:
E-post:

Enhetscheferna ansvarar för att leda och styra verksamheten i syfte att nå de mål som fastställts i divisionsplanen.

Administrativt stöd och utveckling

Leverantörsenhet, redovisningsenhet, arkiv, e-handelskontor
Magdalena Tano

Telefon: 0921-670 48, 072-520 31 22
E-post: magdalena.tano@norrbotten.se

Patientkontor
Jenny M Jonsson
Telefon: 0921-671 23
E-post: jenny.m.jonsson@norrbotten.se

Löneenhet, Systemförvaltning HR
Mona Sundström
Telefon: 0921-672 08
E-post: mona.sundstrom@norrbotten.se

Upphandling/inköp
Niklas Ranneberg
Telefon: 0920-28 42 99
E-post: niklas.ranneberg@norrbotten.se

HR verksamhetsstöd
Monica Östling

Telefon: 0920-28 48 48, 070-343 80 83

Bemanningsenhet, Sunderby sjukhus
Cathrine Granberg
Telefon: 072-244 77 21
E-post: cathrine.granberg@norrbotten.se

Projektkontor
Marcus Claesson
Telefon: 0920-28 41 16, 070-489 33 54
E-post: marcus.claesson@norrbotten.se

Regionfastigheter

Södra fastighetsområdet
Mikael Vänstedt
, områdeschef
Telefon: 
E-post: mikael.vanstedt@norrbotten.se

Norra fastighetsområdet
Rune Ekholm, 
områdeschef
Telefon: 0923-762 36, 070-637 62 36
E-post: rune.ekholm@norrbotten.se 

Projekt och utveckling
Sven-Erik Sundqvist, projektchef
Telefon: 0920-28 42 53, 070-347 08 42
E-post: sven-erik.sundqvist@norrbotten.se

Verksamhetsutveckling
Åsa Lekvall,
enhetschef
Telefon: 0920-28 44 79, 070-289 64 94
E-post: asa.lekvall@norrbotten.se

Fastighetsdrift Luleå/Boden
Torbjörn Körlof
Telefon: 072-242 97 18
E-post: torbjorn.korlof@norrbotten.se

Fastighetsdrift Gällivare
Robert Byström
Telefon: 0970-192 80, 070-280 66 79
E-post: robert.bystrom@norrbotten.se

Fastighetsdrift Kiruna
Johan Hedemalm
Telefon: 0980-730 70
E-post: johan.hedemalm@norrbotten.se

Fastighetsdrift Kalix
Mattias Tjärnström
Telefon: 0923-764 40, 070-577 64 40
E-post: mattias.tjarnstrom@norrbotten.se

Fastighetsdrift Piteå
Anders Vikenäs
Telefon: 0911-756 11, 072-237 49 38
E-post: anders.vikenas@norrbotten.se

Länsservice

Administration
Niclas Brorsson
Telefon: 0921-666 29, 072-529 40 10 
E-post: niclas.brorsson@norrbotten.se

Hjälpmedel
Eva-Marie Fellermark

Telefon: 0921-666 46, 072-725 23 70
E-post: eva-marie.fellermark@norrbotten.se

Material
Anders Lund
Telefon: 0921-666 25, 072-208 00 73
E-post: anders.lund@norrbotten.se

FM

Sunderby sjukhus

Produktionskök och restaurang Källan
Jenny Nergård
Telefon: 0920-28 21 46
E-post: jenny.nergard@norrbotten.se

Tanja Sundström
Telefon: 0920-28 21 94, 076-133 04 78
E-post: tanja.sundstrom@norrbotten.se

Vaktmästeri/transport
Stefan Israelsson
Telefon: 070-147 75 46
E-post: stefan.israelsson@norrbotten.se

Vårdnära service
Linea Falkenlöv
Telefon: 0920-28 44 68, 073-081 11 36
E-post: linea.falkenlov@norrbotten.se

Växel, information huvudentré
Karin Lundberg
Telefon: 0920-28 37 44, 070-520 14 94
E-post: karin.e.lundberg@norrbotten.se

Lokalvård
Per Clausén
Telefon: 0920-28 47 43, 070-283 97 17
E-post: per.clausen@norrbotten.se

Hotell Vistet
Inger Gustafsson
Telefon: 0920-28 47 74, 070-211 17 11
E-post: inger.gustafsson@norrbotten.se

Piteå sjukhus

Kostservice
Linda Isaksson

Telefon: 0911-756 68, 070-388 27 04
E-post: linda.isaksson@norrbotten.se

Kundservice, information/hotell, lokalservice
Johan Bergstedt
Telefon: 0911-750 75, 076-131 31 84
E-post: johan.bergstedt@norrbotten.se

Vaktmästeri
Stefan Israelsson
Telefon: 070-147 75 46
E-post: stefan.israelsson@norrbotten.se

Regionhuset

Servicecenter
Kent Forsberg, Platsansvarig Regionhuset Luleå, restaurang Solsidan och reception
Telefon: 0920-28 43 70, 070-637 75 27
E-post: kent.forsberg@norrbotten.se

Enhet för förändringsledning
Anna-Lena Kero
Telefon: 070-515 08 74
E-post: anna-lena.kero@norrbotten.se

Kalix sjukhus

Kostservice, café, kundservice, lokalservice, vårdnära service
Jeanette Ström

Telefon: 0923-764 91, 072-201 65 04
E-post: jeanette.strom@norrbotten.se

Vaktmästeri
Magnus Skott

Telefon: 070-337 61 20
E-post: magnus.skott@norrbotten.se

Kiruna sjukhus

Kundservice, lokalservice
Carina Siikavuopio
Telefon: 0980-731 20, 072-522 16 72
E-post: carina.siikavuopio@norrbotten.se

Vaktmästeri
Magnus Skott

Telefon: 070-337 61 20
E-post: magnus.skott@norrbotten.se

Gällivare sjukhus

Kost, lokalvård och kundservice
Fredrik Johansson
Telefon: 0970-191 28, 076-104 87 74
E-post: fredrik.johansson@norrbotten.se

Vaktmästeri
Magnus Skott

Telefon: 070-337 61 20
E-post: magnus.skott@norrbotten.se

Stab 

Karin Millgård, Ekonomi- och planeringschef
Telefon: 0920-28 46 71, 076-780 69 06
E-post: karin.millgard@norrbotten.se

Magdalena Lundh, HR-chef
Telefon: 0920-28 63 91, 070-616 37 76
E-post: magdalena.lundh@norrbotten.se

17 juni 2019
Kommentera sidan

Kommentera innehållet på sidan

Här kan du skicka in synpunkter eller kommentera innehållet på den aktuella webbsidan.
Det du skriver här skickas till Region Norrbottens webbredaktion.

Om du behöver kontakta vården ska du inte använda detta formulär. Ange inte några personuppgifter här.

Kontakta istället din hälsocentral eller vårdenhet via telefon eller genom att logga in på 1177 Vårdguidens e-tjänster.

* = Obligatorisk uppgift

    • Bild för användarverifiering