Vi använder cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig.
Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies. Vad är cookies?

Kanslienheten

Kontaktperson

,
Telefon:
E-post:

Kanslienheten ansvarar för områdena arkiv och registratur, sekretariat för fullmäktige, styrelse, patientnämnd, fullmäktiges beredningar, dokumentstyrning, säkerhet och juridik.

Kanslienhetens chef

Christina Kleemo 
Telefon: 0920-28 42 71
E-post: christina.kleemo@norrbotten.se

Politikerstöd

Henrik Berg, regionsekreterare
Regionfullmäktige och regionstyrelsen
Telefon: 0920-28 41 52
Mobil: 070-557 81 52
E-post: henrik.berg@norrbotten.se

Martin Karlsson, nämndsekreterare/biträdande regionsekreterare
Regionutvecklingsutskottet, patientnämnden och valutskottet
Telefon: 0920-28 42 75 
Mobil: 072-537 60 42
E-post: martin.a.karlsson@norrbotten.se

Micke Boström, beredningssekreterare
Regionfullmäktiges beredningar
Telefon: 0920-28 41 49 
Mobil: 070-261 42 89
E-post: micke.bostrom@norrbotten.se

Åse Spegel, administratör
Kontaktperson för regionfullmäktige och regionstyrelsen
Telefon: 0920-28 42 21
E-post: ase.spegel@norrbotten.se   

Regionrådssekreterare

Erika Blomquist, kontaktperson för regionråd S,V & MP
Telefon: 0920-28 43 44
E-post: erika.blomquist@norrbotten.se

Juridik

Gabriella Andersson, regionjurist
Telefon: 0920-28 48 81
E-post: gabriella.a.andersson@norrbotten.se 

John Sandberg, jurist/dataskyddsombud
Telefon: 0920-28 47 72
E-post: john.sandberg@norrbotten.se 

Administrativ utveckling och dokumentstyrning

Monika Öhman, verksamhetsstrateg
Telefon: 0920-28 41 17, 070-262 43 60
E-post: monika.ohman@norrbotten.se

Diarium, registratur och arkiv 

Ann-Kristin Larsson, registrator 
Telefon 0920-28 42 51
E-post: ann-kristin.e.larsson@norrbotten.se 

Gun Vikström, registrator 
Telefon 0920-28 42 51
E-post: gun.vikstrom@norrbotten.se 

Helena Ferm, regionarkivarie
Telefon: 0920-28 41 30
E-post: helena.ferm@norrbotten.se

Sofia Köhler, registrator
Telefon: 0920-28 43 08
E-post: Sofia Köhler

Patientnämndens utredare

Telefon: 020-59 90 00
E-post: patientnamnden@norrbotten.se

Anders Frisk, utredare
E-post: anders.frisk@norrbotten.se 

Birgitta Larsson-Hamrén, utredare
E-post: birgitta.larsson-hamren@norrbotten.se 

Eva Ek, utredare
E-post: eva.ek@norrbotten.se

Jessica Muhigana, utredare (ledig t.o.m. 2018-12-31)
E-post: jessica.muhigana@norrbotten.se 

Susan Norberg, utredare
E-post: susan.norberg@norrbotten.se

10 juli 2018
Kommentera sidan

Kommentera innehållet på sidan

Här kan du skicka in synpunkter eller kommentera innehållet på den aktuella webbsidan.
Det du skriver här skickas till Region Norrbottens webbredaktion.

Om du behöver kontakta vården ska du inte använda detta formulär. Ange inte några personuppgifter här.

Kontakta istället din hälsocentral eller vårdenhet via telefon eller genom att logga in på 1177 Vårdguidens e-tjänster.

* = Obligatorisk uppgift

    • Bild för användarverifiering