Vi använder cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig.
Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies. Vad är cookies?

Alla årens Rubus Arcticus-stipendiater

Kontaktperson

,
Telefon:
E-post:

Utvecklingsstipendiet Rubus Arcticus är ett Sveriges största konst- och kulturstipendium. Bakom stipendiet står Region Norrbotten. Här ser du namnen på samtliga stipendiater sedan instiftandet 1995.

2017

Anders Alm, Gammelstad, fotografi
Charlotta Lennartsdotter, Övre Svartlå Boden, film
David Väyrynän, Hakkas/Gällivare, litteratur
Rasmus Lindberg, Luleå, teater

2016

Anja Örn, konst
Elin Ruuth, litteratur
Jonna Löfgren, musik
Marcus Baldemar, dans

2015

Nicolai Dunger, musik
Fanny Kivimäki, dans
Magnus Svensson, bild- och formkonst
Marie Wårell, dans

2014

Victoria Andersson, bildkonst
Camilla Blomqvist, manusförfattare
Daniel Wikslund, musik
Jouni Vesa, dans

2013

Marcus Fjellström, musik
Barbro Lomakka, textilkonst
Maria Ros Palmklint, Ljus- och scenkonst 
Johanna Lindbäck, författare

2012

Anna Azcárate, teater
Christian Svarfvar, musik
Lina Stoltz, litteratur
Liselott Wajstedt, konst

2011

Klas Hällerstrand, konst
Pia-Karin Helsing, musik
Lisa Hennix, dans
Cecilia Enberg, konst

2010

Mitra Sohrabian, Luleå, film
Randi Marainen, Nedre Soppero, konst
Patrik Häggström, Luleå, dans
Anton Raukola, Luleå, teater

2009

Ingela Lekfalk, Luleå, film
Gun Olofsson, Vittangi, musik
Sara Edström, Luleå, konst
Jonas Selberg Augustsén, Stockholm, film

2008

Kerstin Hedström Luleå konst
Joar Tiberg Hägerstensåsen litteratur
Ann-Heleén Laestadius Solna/Soppero litteratur
Markus Wargh Boden musik

2007

AnnaSofia Mååg Malmberget konst
Mattias Kalander Malmberget musik
Agneta Andersson Kiruna konst
Simon Marainen Kiruna musik
 

2006

Sofia Jannok Gällivare musik
Magnus Fredriksson Kiruna film
Cecilia Hansson Luleå litteratur
Jenny Välitalo Gammelstad musik

 2005 

Anette Winblad Luleå film
Kjell Morin Kalix teater
Monica L Edmondson Tärnaby/Gällivare konst
Yngve Ryd Jokkmokk litteratur
 

2004 

Anna Vnuk Hertsön/Stockholm Dans
Mona Mörtlund Kangos/Järfälla Litteratur
Pia Suonvieri Haparanda Performance
Christer Lövgren Gallejaur Konst

2003 

Carina Henriksson Kiruna/Lainio Opera
Rose-Marie Huvva Kiruna  Konst/litteratur
Johan Ramström Luleå Musik
David Vikgren Övertorneå/Göteborg Litteratur 

2002

Maria Vedin Jokkmokk Litteratur 
Peo Rask Luleå Litteratur 
Erling Fredriksson Tärendö Musik 
Ricky Sandberg Luleå Konst    

2001

Boel Forssell Luleå Teater 
Lena Ylipää Lainio Konst 
Pontus Wikström Luleå Film 
Manlio Hjelm-Giordano Piteå Musik  

2000

Bertil Sundstedt Luleå Konst 
Åsa Bergdahl Luleå Konst 
Britta Marakatt-Labba Övre Soppero Konst 
Lisbeth Sandberg Lappträsk Musik 
Kristoffer Åström Hägersten/Luleå Musik 
Ann Marie Ljungberg Göteborg/Piteå Litteratur 
Bror Astermo Pajala Teater 
Katarina Wennberg Luleå Dans  

1999

Jan Sandström Luleå Musik 
Yana Sundgren Mangi Kiruna Musik 
Katarina Kieri Luleå Litteratur 
Mattias Alkberg Luleå Litteratur 
Mikael Niemi Pajala Litteratur 
Lennart Holmbom Luleå Konst 
Gudrun Söderholm Luleå Konst
Christer Engberg Luleå Film  

Hösten 1998

Lena Lahti Boden Konst 
Kenneth Jansson Stockholm Dans 
Marianne Öqvist Luleå Konst 
Dave Ave (David Lindgren, Aron Tideström) Stockholm/Luleå Musik  

Våren 1998

Brita Weglin Luleå Konst 
Lena Stenberg Kiruna Konst 
Katarina Fallholm Luleå Musik/Opera 
Hans Andersson Jokkmokk Litteratur  

Hösten 1997

Jan-Anders Eriksson Luleå Konst 
Åsa Simma Karesuando Film/multimedia 
Elisabeth Heilman-Blind Karesuando Teater 
Lars Gulliksson Malmö Musik  

Våren 1997

Dan Lestander Luleå Konst 
Torbjörn Säfve Luleå Litteratur 
Anna Pontén  Luleå Film 
Svante Lindqvist Luleå Musik  

Hösten 1996

Eva Källman Luleå Konst 
Dan Lundström Kiruna Film 
Charlotta Ruth Luleå Dans
Jan Ferm Piteå Musik 

Våren 1996

Eva Hammond Kalix Dans 
Erik Norberg Kiruna Musik/drama 
Boris Ersson Luleå Film/multimedia 
Erik Fankki Gällivare Konsthanverk

Hösten 1995

Bengt Pohjanen Överkalix Litteratur 
Ingela Nilsson Luleå Multimedia 
Osnát Opatowsky- Wahlberg Skarpnäck Dans 
Eva-Stina Sandling Vuollerim Bildkonst  

Våren 1995

Paul-Anders Simma Karesuando Film/Multimedia 
Gunilla G Bresky Luleå Film 
Håkan Rudehill Luleå Drama 
Marika Sandström Luleå Dans 

24 november 2017
Kommentera sidan

Kommentera innehållet på sidan

Här kan du skicka in synpunkter eller kommentera innehållet på den aktuella webbsidan.
Det du skriver här skickas till Region Norrbottens webbredaktion.

Om du behöver kontakta vården ska du inte använda detta formulär. Ange inte några personuppgifter här.

Kontakta istället din hälsocentral eller vårdenhet via telefon eller genom att logga in på 1177 Vårdguidens e-tjänster.

* = Obligatorisk uppgift

    • Bild för användarverifiering