Vi använder cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig.
Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies. Vad är cookies?

Folktandvårdens divisionsstab

Kontaktperson

,
Telefon:
E-post:

Folktandvårdens divisionsstab består av funktionerna HR, ekonomi/planering och systemstöd samt verksamhetsutveckling.

Divisionschef för division Folktandvård är Jonas Thörnqvist tf som även sammankallar och leder Folktandvårdens ledningsgrupp bestående av verksamhetscheferna vid Folktandvården i länet samt funktionscheferna i staben och chefssekreterare. 

Divisionens främsta uppdrag är att bedriva tandvård för länets barn och ungdomar samt att säkerställa specialisttandvård för länets hela befolkning

Chef och sekreterare

Jonas Thörnqvist

Jonas Thörnqvist

Telefon: 0920-719 64Mobil: 070-377 82 79E-post: jonas.thornqvist@norrbotten.seTitel: tf Divisionschef
Eva Britt Sundgren

Eva Britt Sundgren

Telefon: 0920-28 42 81E-post: evabritt.sundgren@norrbotten.seTitel: Chefssekreterare

HR och Utbildning

Helena Wiklander

Helena Wiklander

Telefon: 0920-28 41 89Mobil: 072-714 53 55E-post: helena.wiklander@norrbotten.seTitel: HR-chef
Mia Asplund

Mia Asplund

Mobil: 073-077 68 90E-post: mia.asplund@norrbotten.seTitel: HR-partner
Susanna Goldkuhl Tegnevall

Susanna Goldkuhl Tegnevall

Telefon: 0920-719 59E-post: susanna.goldkuhl-tegnevall@norrbotten.seTitel: Utbildningsplanerare

Ekomoni, planering och systemstöd

Eva Ahlbäck

Eva Ahlbäck

E-post: eva.ahlback@norrbotten.seTitel: IT-support, Tandvårdens informationssystem
Gun Gatedal

Gun Gatedal

E-post: gun.gatedal@norrbotten.seTitel: IT-support, Tandvårdens informationssystem
Katrin Hedström

Katrin Hedström

E-post: katrin.hedstrom@norrbotten.seTitel: IT-support, Tandvårdens informationssystem
Lars Sjöberg

Lars Sjöberg

Mobil: 070-300 22 29E-post: lars.marathon-sjoberg@norrbotten.seTitel: Ekonomichef
Lena Fleuron

Lena Fleuron

Telefon: 0920-28 41 86Mobil: 070-279 82 53E-post: lena.fleuron@norrbotten.seTitel: Planerare
Magdalena Persson

Magdalena Persson

Telefon: 0920-28 41 94E-post: magdalena.persson@norrbotten.seTitel: Ekonom
Malin Kågström

Malin Kågström

E-post: malin.kagstrom@norrbotten.seTitel: Ekonom
Yvonne Jönsson

Yvonne Jönsson

E-post: yvonne.jonsson@norrbotten.seTitel: IT-support, Tandvårdens informationssystem
Åke Hellström

Åke Hellström

E-post: ake.hellstrom@norrbotten.se

Hälsa, Kvalitet, Utveckling (HKU)

Maria Pettersson

Maria Pettersson

Telefon: 0920-28 42 80Mobil: 076-147 77 16E-post: maria.k.pettersson@norrbotten.seTitel: Cheftandläkare/verksamhetschef
Charlotte Hansson

Charlotte Hansson

Telefon: 0920-28 42 82Mobil: 072-215 10 01E-post: charlotte.hansson@norrbotten.seTitel: Verksamhetsutvecklare
Karin Vikström

Karin Vikström

Telefon: 0911-776 93Mobil: 072-745 33 73E-post: karin.e.vikstrom@norrbotten.seTitel: Verksamhetsutvecklare
Mona-Lisa Nilsson

Mona-Lisa Nilsson

Telefon: 0920-719 65Mobil: 070-657 98 86E-post: mona-lisa.nilsson@norrbotten.seTitel: Centralt LEAN-stöd

2 juli 2019
Kommentera sidan

Kommentera innehållet på sidan

Här kan du skicka in synpunkter eller kommentera innehållet på den aktuella webbsidan.
Det du skriver här skickas till Region Norrbottens webbredaktion.

Om du behöver kontakta vården ska du inte använda detta formulär. Ange inte några personuppgifter här.

Kontakta istället din hälsocentral eller vårdenhet via telefon eller genom att logga in på 1177 Vårdguidens e-tjänster.

* = Obligatorisk uppgift

    • Bild för användarverifiering