Vi använder cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig.
Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies. Vad är cookies?

Folktandvårdens verksamhetsledning

Kontaktperson

,
Telefon:
E-post:

För att tillgodose hela befolkningens behov ska Folktandvården vara tillgänglig i länets samtliga kommuner. Allmäntandvårdens organisation är kommunbaserad och den minsta organisatoriska enheten är kliniken.

Det finns minst en klinik i varje kommun som leds av en enhetschef. Varje kommun bildar ett verksamhetsområde under ledning av en verksamhetschef. Specialisttandvården och Tandteknik i Norr arbetar länsövergripande.

Verksamhetsområde Mitt

(Verksamhetsområde Mitt består av Boden, Älvsbyn, Arjeplog och Arvidsjaur)

Verksamhetschef

Charlotta Hannu-Holmbom
Hudvudsaklig placering i Boden
E-post: charlotta.hannu-holmbom@norrbotten.se
Telefon: 0921- 662 48
Mobil: 072-518 05 16

Kliniksamordnare

Minna Englund
E-post: minna.englund@norrbotten.se  
Telefon: 0921-662 88
Mobil: 070- 344 13 92

Enhetschefer

Eva Söderberg, Arjeplog
E-post: eva.soderberg@norrbotten.se
Telefon: 0961-148 60

Marlene Grimm, Arvidsjaur
E-post: 
marlene.grimm@norrbotten.se
Telefon:
0960- 575 46

Anette Värnberg, Boden
E-post: anette.varnberg@norrbotten.se 
Telefon: 0921-662 97
Mobil: 072-226 44 79

Anette Värnberg, Sävast
E-post: anette.varnberg@norrbotten.se
Telefon: 0921-662 97
Mobil: 072-226 44 79

Petra Öberg, Älvsbyn
E-post:  Petra.Oberg@norrbotten.se
Telefon: 0929-168 88
Mobil: 073-023 03 90

Verksamhetsområde Norr

(Verksamhetsområde Norr består av Kiruna, Karesuando, Vittangi, Gällivare, Pajala och Jokkmokk)

Verksamhetschef

Margareta Bergman
Huvudsaklig placering i Gällivare
E-post: margareta.y.bergman@norrbotten.se
Telefon: 0970-190 82
Mobil: 070-694 45 06

Eva Holmgren
E-post: eva.k.holmgren@norrbotten.se

Enhetschefer

Birgitta Andersson Falck, Gällivare
E-post: birgitta.andersson-falck@norrbotten.se
Telefon: 0970-190 64

Ann-Louise Räty, Jokkmokk
E-post: ann-louise.raty@norrbotten.se
Telefon: 0971-444 45

Rita Tervahauta, Pajala
E-post: rita.tervahauta@norrbotten.se
Telefon: 0978-125 84

Enhetschef Ann-Louise Räty, Kiruna
E-post: ann-louise.raty@norrbotten.se
Telefon: 0980-736 20

Monica Sevä, Vittangi
E-post: monica.seva@norrbotten.se
Telefon: 0981- 733 25

Monica Sevä, Karesuando (annexklinik)
E-post:  monica.seva@norrbotten.se
Telefon: 0981-733 25

Verksamhetsområde Sydöst

(Verksamhetsområde Sydöst består av Piteå, Öjebyn, Haparanda, Övertorneå, Överkalix och Kalix)

Verksamhetschef

Lena Vikberg
Huvudsaklig placering i Piteå
E-post: lena.k.vikberg@norrbotten.se
Telefon: 0911-776 75
Mobil: 072-537 40 18

Kliniksamordnare

Anna Risberg
E-post: anna.risberg@norrbotten.se   
Telefon: 0911-776 54
Mobil:

Enhetschefer

Marita Sjöberg, Piteå sjukhus
E-post: marita.sjoberg@norrbotten.se 
Telefon: 0911-776 55
Mobil: 070-317 38 67

Eva Stridsman, Öjebyn
E-post: eva.stridsman@norrbotten.se
Telefon: 0911-769 91

Britt-Inger Grenemark, Haparanda
E-post: britt-inger.grenemark@norrbotten.se
Telefon: 0922-251 94

Katarina Lahti, Övertorneå
E-post: katarina.lahti@norrbotten.se
Telefon: 0927-777 57

Katarina Lahti, Överkalix
E-post: katarina.lahti@norrbotten.se 
Telefon: 0926-

Kerstin Pettersson, Kalix
E-post: kerstin.u.pettersson@norrbotten.se
Telefon: 0923-760 15

Verksamhetsområde Luleå

Verksamhetschef 

Elin Lundgren
E-post: elin.s.lundgren@norrbotten.se
Telefon: 0920-717 26
Mobil: 070-637 71 23

Kliniksamordnare

Evelina Holm
E-post: evelina.holm@norrbotten.se
Telefon: 0920-717 91
Mobil: 070-270 14 23

Enhetschefer

Anna Sundberg, Bergnäset
E-post: anna.sundberg@norrbotten.se
Telefon: 0920-716 30
Mobil: 073-086 03 44

Lena Norgren, Tandvårdscentralen
E-post: lena.norgren@norrbotten.se
Telefon: 0920-717 62

Agneta Boström, Örnäset
E-post: agneta.bostrom@norrbotten.se
Telefon: 0920-717 89

Anna Sundberg, Gammelstad
E-post: anna.sundberg@norrbotten.se
Telefon: 0920-28 46 35
Mobil: 073-086 03 44

Kerstin Lantto, Porsudden
E-post: kerstin.m.lantto@norrbotten.se
Telefon: 0920-284 532
Mobil: 070-287 41 85

Tandvårdens Kompetenscentrum, specialisttandvård

Verksamhetschef

Angelika Lantto
E-post: angelika.lantto@norrbotten.se
Telefon: 0920-716 37
Mobil: 070-291 36 61

Vuxenspecialiteter 

(bettfysiologi, endodonti, parodontologi, protetik, röntgen)

Enhetschef

Åsa Scott
E-post: asa.scott@norrbotten.se
Telefon: 0920-719 80 

Barnspecialiteter

(pedodonti, tandreglering)

Enhetschef

Helen Gustafsson, pedodontin och tandregleringen Luleå/Piteå
E-post: helen.gustafsson@norrbotten.se
Telefon: 0920-716 01

Helen Gustafsson tandregleringen Gällivare
E-post: helen.gustafsson@norrbotten.se 
Telefon:

Tandteknik Norr

Verksamhetschef

Josefin Grönberg
E-post: josefin.gronberg@norrbotten.se
Telefon: 0920-717 07 

Enhetschef

Pär Nyström, för alla enheter
E-post: par.nystrom@norrbotten.se
Telefon: 0911-776 92  

Luleå

Telefon: 0920-717 05, 717 07 

Arjeplog

Telefon: 0961-148 59

Piteå

Telefon: 0911-776 78

10 december 2019
Kommentera sidan

Kommentera innehållet på sidan

Här kan du skicka in synpunkter eller kommentera innehållet på den aktuella webbsidan.
Det du skriver här skickas till Region Norrbottens webbredaktion.

Om du behöver kontakta vården ska du inte använda detta formulär. Ange inte några personuppgifter här.

Kontakta istället din hälsocentral eller vårdenhet via telefon eller genom att logga in på 1177 Vårdguidens e-tjänster.

* = Obligatorisk uppgift

    • Bild för användarverifiering