Vi använder cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig.
Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies. Vad är cookies?

Kontakta oss

Kontaktperson

,
Telefon:
E-post:

Vi hjälper dig gärna med mer information om utbildningsorten Sunderbyn. Välkommen att höra av dig!

Kenneth Robarth
Chef Utbildningsenhet
Telefon: 0920-28 41 38 eller 070-377 81 38
E-post: kenneth.robarth@norrbotten.se

Nuria Melé Aldenbäck
Utvecklingsstrateg – Läkarutbildning
Telefon: 0920-711 48
E-post: nuria.mele-aldenback@norrbotten.se

Nina Nilsson
Utbildningsadministratör Umeå Universitet
Utbildningscentrum, Sunderby sjukhus
Telefon: 090-786 61 07, 072-083 11 83
E-post: lpsunderbyn.medfak@umu.se

Lektorer

T6

Anne Lindberg
Docent, Överläkare Lungkliniken
Sunderby sjukhus
Telefon: 070-574 11 70
E-post: anne.lindberg@umu.se

Johan Niklasson
Överläkare Internmedicin/geriatrik
Sunderby sjukhus
Telefon: 070-551 99 65
E-post: johan.niklasson@umu.se

T7

Tomi Myrberg
Överläkare Anestesi/Akutsjukvård
Sunderby sjukhus
Telefon: 076-839 70 02
E-post: tomi.myrberg@umu.se

Lars Enochsson
Docent, Överläkare Kirurgi
Sunderby sjukhus
Telefon: 0920-28 20 00
E-post: lars.enochsson@umu.se

T8

Maria Nordendahl
Distriktsläkare
Boden primärvård
Telefon: 0920-28 20 00
E-post: maria.nordendahl@umu.se

Per Morberg
Överläkare Ortopedi
Sunderby sjukhus
Telefon: 070-680 05 80
E-post: per.morberg@umu.se

T9

Krister Tano
Docent, Överläkare ÖNH
Sunderby sjukhus
Telefon: 070-556 90 43
E-post: krister.tano@umu.se

Ursula Werneke (ansvarig för psykiatriavsnittet)
Docent Umeå Universitet/ Överläkare Vuxenpsykiatrin
Sunderby sjukhus
Telefon: 070-206 71 51
E-post: ursula.werneke@norrbotten.se

T11

Yonas Berhan
Överläkare, Barn- och ungdomskliniken
Sunderby sjukhus
Telefon: 0920-282563
E-post: yonas.berhan@umu.se

Helena Carré
Specialistläkare VO Obstetrik och gynekologi
Sunderby sjukhus
Telefon: 0920-28 27 41
E-post: helena.carre@umu.se

AT-samordnare

Malin Bergenstråle
Samordning Sunderby och Piteå sjukhus
Tel: 0920-28 46 73, 070-205 29 95
E-post: malin.bergenstrale@norrbotten.se

Eva Vinsa
Samordning AT Gällivare, Kiruna och Kalix sjukhus
Tel: 0920-28 46 73, 070-205 29 95
E-post: malin.bergenstrale@norrbotten.se

Enheten för Forskning och Lärande

Fredrik Pettersson
Enhetschef
Telefon; 0920-28 42 27 eller 073-088 21 94
E-post: fredrik.pettersson@norrbotten.se

Mats Eliasson
Professor, Internmedicin, Sunderby sjukhus
Telefon; 0920-28 34 53
E-post: mats.eliasson@norrbotten.se

Robert Lundqvist
Statistiker
Telefon; 0920-28 40 00
E-post: robert.lundqvist@norrbotten.se

Ella-Karin Blomqvist
Forskningssamordnare
Tel: 0920 - 28 44 72
Mobil: 072 - 454 21 53
E-post: ella-karin.blomqvist@norrbotten.se

Johanna Törmä
Utbildningsstrateg
Tel: 0920 - 713 09
Mobil: 072 - 454 74 56
E-post: johanna.torma@norrbotten.se

18 januari 2021
Kommentera sidan

Kommentera innehållet på sidan

Här kan du skicka in synpunkter eller kommentera innehållet på den aktuella webbsidan.
Det du skriver här skickas till Region Norrbottens webbredaktion.

Om du behöver kontakta vården ska du inte använda detta formulär. Ange inte några personuppgifter här.

Kontakta istället din hälsocentral eller vårdenhet via telefon eller genom att logga in på 1177 Vårdguidens e-tjänster.

* = Obligatorisk uppgift

    • Bild för användarverifiering