Vi använder cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig.
Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies. Vad är cookies?

Kontakta oss

Kontaktperson

,
Telefon:
E-post:

Vi hjälper dig gärna med mer information om utbildningsorten Sunderbyn. Välkommen att höra av dig!

Kenneth Robarth
Utbildningsstrateg
Telefon: 0920-28 41 38 eller 070-377 81 38
E-post: kenneth.robarth@norrbotten.se

Nina Nilsson
Utbildningsadministratör Umeå Universitet
Utbildningscentrum, Sunderby sjukhus
Telefon: 090-786 61 07, 072-083 11 83
E-post: lpsunderbyn.medfak@umu.se

Fredrik Pettersson
Enhetschef forskning och utbildning
Telefon: 0920-28 42 27 eller 073-088 21 94
E-post: fredrik.pettersson@norrbotten.se 

Lektorer

T6

Anne Lindberg
Professor, Överläkare Lungkliniken
Sunderby sjukhus
Telefon: 070-574 11 70
E-post: anne.lindberg@umu.se

Johan Niklasson
Överläkare Internmedicin/geriatrik
Sunderby sjukhus
Telefon: 070-551 99 65
E-post: johan.niklasson@umu.se

T7

Tomi Myrberg
Överläkare Anestesi/Akutsjukvård
Sunderby sjukhus
Telefon: 076-839 70 02
E-post: tomi.myrberg@umu.se

Michael Dalberg 
Överläkare Kirurgi
Sunderby sjukhus
Telefon: 0920-28 20 00
E-post: michael.dahlberg@umu.se

T8

Maria Nordendahl
Distriktsläkare
Boden primärvård
Telefon: 0920-28 20 00
E-post: maria.nordendahl@umu.se

Per Morberg
Överläkare Ortopedi
Sunderby sjukhus
Telefon: 070-680 05 80
E-post: per.morberg@umu.se

T9

Krister Tano
Docent, Överläkare ÖNH
Sunderby sjukhus
Telefon: 070-556 90 43
E-post: krister.tano@umu.se

Ursula Werneke (ansvarig för psykiatriavsnittet)
Docent Umeå Universitet/ Överläkare Vuxenpsykiatrin
Sunderby sjukhus
Telefon: 070-206 71 51
E-post: ursula.werneke@norrbotten.se

T11

Yonas Berhan
Överläkare, Barn- och ungdomskliniken
Sunderby sjukhus
Telefon: 0920-28 25 63
E-post: yonas.berhan@umu.se

Helena Carré
Specialistläkare VO Obstetrik och gynekologi
Sunderby sjukhus
Telefon: 0920-28 27 41
E-post: helena.carre@umu.se

Enheten för Forskning och Utbildning:

Mats Eliasson
Professor, Internmedicin, Sunderby sjukhus
Telefon: 0920-28 34 53
E-post: mats.eliasson@norrbotten.se

Robert Lundqvist
Statistiker
Mobil: 072-732 78 23
E-post: robert.lundqvist@norrbotten.se

Johanna Törmä
Forskningsstrateg
Mobil: 072-454 74 56
E-post: johanna.torma@norrbotten.se

Fiona Murray (föräldraledig)
Forskningssamordnare
E-post: fiona.murray@norrbotten.se

Albin Dahlin Almevall
Forskningssamordnare
Mobil: 076-226 27 71
E-post: albin.dahlin-almevall@norrbotten.se

Malin Bergenstråle
AT-samordnare
Samordning Sunderby och Piteå sjukhus
Mobil: 070-205 29 95
E-post: malin.bergenstrale@norrbotten.se

Eva Vinsa
AT-samordnare
Samordning AT Gällivare, Kiruna och Kalix sjukhus
Mobil: 070-205 29 95
E-post: malin.bergenstrale@norrbotten.se

Annica Lindgren
Utbildningssamordnare
Mobil: 073-803 87 96
E-post: annica.lindgren@norrbotten.se

Anette Sundqvist
Utbildningssamordnare
Mobil: 072-742 14 28
E-post: annette.sundqvist@norrbotten.se

14 oktober 2021
Kommentera sidan

Kommentera innehållet på sidan

Här kan du skicka in synpunkter eller kommentera innehållet på den aktuella webbsidan.
Det du skriver här skickas till Region Norrbottens webbredaktion.

Om du behöver kontakta vården ska du inte använda detta formulär. Ange inte några personuppgifter här.

Kontakta istället din hälsocentral eller vårdenhet via telefon eller genom att logga in på 1177 Vårdguidens e-tjänster.

* = Obligatorisk uppgift

    • Bild för användarverifiering