Vi använder cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig.
Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies. Vad är cookies?

Divisionsledning

Kontaktperson

,
Telefon:
E-post:

Divisionschef

Anna Alm Andersson (Gällivare, Kiruna, Piteå och Kalix)
Telefon: 070-615 03 05
E-post: anna.alm-andersson@norrbotten.se

Anna Pohjanen (Luleå, Boden)
Telefon: 070-637 60 20
E-post: anna.pohjanen@norrbotten.se

Närsjukvårdchefer

Gällivare närsjukvårdsområde
Gitt Ström
Telefon: 0970-194 41, 070-347 81 32
E-post: gitt.strom@norrbotten.se

Kalix närsjukvårdsområde
Merro Awad, Kalix närsjukvårdsområde tf
Telefon: 076-134 58 01
E-post: merro.awad@norrbotten.se

Kiruna närsjukvårdsområde
Gitt Ström
Telefon: 0970-194 41, 070-347 81 32
E-post: gitt.strom@norrbotten.se

Piteå närsjukvårdsområde
Eva-Lena Asplund
Telefon: 0911-748 47, 070-262 26 22
E-post: eva-lena.asplund@norrbotten.se

Divisionsstab

Anna Alm Andersson, divisionschef (Gällivare, Kiruna, Piteå och Kalix)
Telefon: 070-615 03 05
E-post: anna.alm-andersson@norrbotten.se

Anna Pohjanen, divisionschef (Luleå, Boden)
Telefon: 070-637 60 20
E-post: anna.pohjanen@norrbotten.se

Gunvor Tuoma, divisionschefssekreterare
Telefon: 0920-28 41 79, 070-628 82 69
E-post: gunvor.tuoma@norrbotten.se

Carina Wribe, chef för ekonomi och planering
Telefon: 0920-28 43 04, 070-327 50 57
E-post: carina.wribe@norrbotten.se

Mari Conrad, HR-chef (Gällivare, Kiruna, Piteå och Kalix)
Telefon: 072-740 97 90
E-post: mari.conrad@norrbotten.se

Åsa Rosendahl, verksamhets- och utvecklingschef
Telefon: 070-588 41 16
E-post: asa.rosendahl@norrbotten.se

Katarina Johansson, lokal stabschef Luleå Boden
Telefon: 846 14, 070-309 66 90
E-post: katarina.a.johansson@norrbotten.se

Ulf Bergman, lokal stabschef Piteå
Telefon: 070-591 69 95
E-post: ulf.bergman@norrbotten.se

Jan Sundqvist, tf HR-chef (Luleå, Boden)
Telefon: 072-246 31 90
E-post: jan.sundqvist@norrbotten.se  

22 juni 2020
Kommentera sidan

Kommentera innehållet på sidan

Här kan du skicka in synpunkter eller kommentera innehållet på den aktuella webbsidan.
Det du skriver här skickas till Region Norrbottens webbredaktion.

Om du behöver kontakta vården ska du inte använda detta formulär. Ange inte några personuppgifter här.

Kontakta istället din hälsocentral eller vårdenhet via telefon eller genom att logga in på 1177 Vårdguidens e-tjänster.

* = Obligatorisk uppgift

    • Bild för användarverifiering