Vi använder cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig.
Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies. Vad är cookies?

Kommunikationsavdelningen

Kontaktperson

,
Telefon:
E-post:

Region Norrbottens kommunikationsavdelning arbetar med informationsfrågor som rör hela regionen. Under kommunikationsavdelningen ligger också regionens personaltidning, medborgartidning och taltidningen.

Kommunikationsavdelningen har det övergripande ansvaret för regionens koncerngemensamma information. Det omfattar bland annat strategier och policies inom informations- och mediaområdet, regionens grafiska profil och ljudprofil. Dessutom ingår omvärldsbevakning, presstjänst, regionens intranät och våra externa webbplatser; norrbotten.se, 1177.se och nllplus.se.

Kommunikatörer har ansvar för att hantera kommunikation och mediafrågor för de olika divisionerna genom att ingå i ledningsgrupper och arbeta nära verksamhetsledning och staber. Grafiker har hand om egen grafisk produktion och redaktörer håller i produktion av regionens tidningar.

Anna Rosendahl

Anna Rosendahl

Telefon: 0920-28 49 87Mobil: 073-060 56 86E-post: anna.rosendahl@norrbotten.seTitel: Kommunikationsdirektör
Ulrica Pettersson

Ulrica Pettersson

Mobil: 070-353 38 83E-post: ulrica.pettersson@norrbotten.seTitel: Enhetschef

Press

Emma Bergström Wuolo

Emma Bergström Wuolo

Telefon: 0920-28 41 51Mobil: 070-258 12 36Titel: Pressansvarig

Kommunikatörer

Agneta Spaton-Norqvist

Agneta Spaton-Norqvist

Telefon: 0920-28 43 95Mobil: 070-575 43 95Titel: Kommunikatör, kontaktperson för Sunderby sjukhus-projektet
Alexandra Rönnkvist

Alexandra Rönnkvist

Telefon: 0920-28 41 36Mobil: 072-242 64 34E-post: alexandra.ronnkvist@norrbotten.seTitel: Kommunikatör, kontaktperson för Länsteknik och Närsjukvården
Birgitta Johansson

Birgitta Johansson

Telefon: 0920-28 41 91Mobil: 070-627 83 60E-post: birgitta.johansson@norrbotten.seTitel: Kommunikatör, kontaktperson för Folktandvården
Fredrik Winneborn

Fredrik Winneborn

Telefon: 0920-28 41 98Mobil: 072-233 44 75E-post: fredrik.winneborn@norrbotten.seTitel: Kommunikatör, kontaktperson för Länssjukvården, Div.Service
Frida Johansson

Frida Johansson

Telefon: 0920-712 53 Mobil: 072-450 10 01E-post: frida.johansson@norrbotten.seTitel: Kommunikatör, kontaktperson för sociala medier och employer branding
John Sandström

John Sandström

Telefon: 0920-28 40 09Mobil: 070-275 47 26E-post: john.sandstrom@norrbotten.seTitel: Kommunikatör, kontaktperson 1177
Jonas Hansson

Jonas Hansson

Telefon: 0920-28 46 57Mobil: 072-545 69 77 E-post: jonas.c.hansson@norrbotten.seTitel: Kommunikatör/skribent, kontaktperson Utvecklingsavdelningen, nyhetsbrevet Framtidens hälsa, tidningen 1177 Vårdguiden m m
Linda Forsberg Lilja

Linda Forsberg Lilja

Telefon: 0920-28 46 99Mobil: 073-063 61 59E-post: linda.forsberg-lilja@norrbotten.seTitel: Kommunikatör
Linda Reinholdsson

Linda Reinholdsson

Mobil: 072-589 09 44E-post: linda.reinholdsson@norrbotten.seTitel: Kommunikatör, produktionsledare
Maria Lindgren

Maria Lindgren

Telefon: 0920-847 03Mobil: 073-064 34 57E-post: maria.b.lindgren@norrbotten.seTitel: Kommunikatör, ansvarsområde film och foto
Sara Stylbäck Vesa

Sara Stylbäck Vesa

Telefon: 0920-28 41 06 Mobil: 076-130 27 48 E-post: sara.stylback-vesa@norrbotten.se Titel: Kommunikatör, kontaktpeson för Avdelningen för regional utveckling
Tony Järlström

Tony Järlström

Mobil: 070-288 32 04E-post: tony.jarlstrom@norrbotten.seTitel: Kommunikatör, kommunikationsstrategier

Redaktörer

Eva Marie Svensson

Eva Marie Svensson

Telefon: 0920-28 43 61Mobil: 072-246 36 39 E-post: eva-marie.svensson@norrbotten.seTitel: Redaktör taltidningen Insyn
Tove Monsen

Tove Monsen

Telefon: 0920-28 43 60Mobil: 070-219 34 83E-post: tove.monsen@norrbotten.seTitel: Redaktör taltidningen Insyn
Ulrika Englund

Ulrika Englund

Telefon: 0920-28 43 64Mobil: 070-325 57 50E-post: ulrika.englund@norrbotten.seTitel: Redaktör personaltidningen Insikt

Webb

Jessica Hammargren

Jessica Hammargren

Telefon: 0920-28 43 92 Mobil: 076-130 26 55 E-post: jessica.hammargren@norrbotten.seTitel: Webbsupportansvarig
Ulrika Leijon Åhlander

Ulrika Leijon Åhlander

Telefon: 0920-28 40 24Mobil: 070-304 76 76E-post: ulrika.lejon-ahlander@norrbotten.seTitel: Webbansvarig

Grafisk formgivning

Cay Hedberg

Cay Hedberg

Telefon: 0920-28 42 28Mobil: 070-250 60 03E-post: cay.hedberg@norrbotten.seTitel: Grafisk formgivare
Kristoffer Tuoma

Kristoffer Tuoma

Telefon: 0920-28 41 31Mobil: 070-382 14 60E-post: kristoffer.tuoma@norrbotten.seTitel: Grafisk formgivare
Sofia Öquist

Sofia Öquist

Telefon: 0920-28 49 83Mobil: 070-527 76 34E-post: sofia.oquist@norrbotten.seTitel: Grafisk formgivare

Administration

Veronika Olsson

Veronika Olsson

Telefon: 0920-28 42 37Mobil: 070-533 35 89E-post: veronika.m.olsson@norrbotten.seTitel: Administratör/webbsupport

12 april 2019
Kommentera sidan

Kommentera innehållet på sidan

Här kan du skicka in synpunkter eller kommentera innehållet på den aktuella webbsidan.
Det du skriver här skickas till Region Norrbottens webbredaktion.

Om du behöver kontakta vården ska du inte använda detta formulär. Ange inte några personuppgifter här.

Kontakta istället din hälsocentral eller vårdenhet via telefon eller genom att logga in på 1177 Vårdguidens e-tjänster.

* = Obligatorisk uppgift

    • Bild för användarverifiering