Vi använder cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig.
Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies. Vad är cookies?

Hälso- och sjukvårdsenheten

Kontaktperson

,
Telefon:
E-post:

Hälso- och sjukvårdsenheten utgör tillsammans med kanslienheten, vårdkvalitetsenheten och säkerhetsavdelningen avdelningen för lednings- och verksamhetsstöd på regiondirektörens stab.

Bodil Larsson
Bodil Larsson
Telefon: 070-353 13 04
E-post: bodil.m.larsson@norrbotten.se 
Titel: Enhetschef Hälso- och sjukvårdsenheten

Allmänna hälso- och sjukvårdsfrågor

Hans Nylund
Telefon: 0920-28 46 87
E-post: hans.nylund@norrbotten.se 
Titel: Verksamhetsstrateg

Ingegerd Morian Andersson
Telefon: 0920-28 49 38/070-627 37 31
E-post: ingegerd.morian-andersson@norrbotten.se 
Titel: Verksamhetsstrateg allmänna sjukvårdfrågor, avgiftsfrågor, utomlänsvård och vårdgaranti

Kirsti Jussila
Telefon: 0920-28 46 53/072-548 81 24
E-post: kirsti.jussila@norrbotten.se
Titel: Verksamhetsstrateg asyl- och flyktingfrågor, barn och unga, landstingsdirektörens rapport, och beredningarnas rapport

Ulla Isaksson
Telefon: 0920-28 43 28/070-298 43 28
E-post: ulla.m.isaksson@norrbotten.se
Titel: Verksamhetsstrateg nordiskt samarbete inom hälso- och sjukvård, sjukskrivning/rehabilitering, våld i nära relation

Verksamhetens informationssystem (VIS) och synergi

Sandra Sikblad
Telefon: 0920-28 31 98
E-post: sandra.sikblad@norrbotten.se
Titel: Utvecklingsledare VIS

Klas Gustafsson
Telefon: 072-573 90 73
E-post: klas.gustafsson@norrbotten.se
Titel: Utvecklingsledare VIS, synergi- och avvikelsehantering

Vårdsystem och hälsoinformatik

Amanda Isaksson
Telefon: 0920-28 41 75/073-086 62 50
E-post: amanda.isaksson@norrbotten.se
Titel: Utvecklingsledare VAS och MedSpeech

Anders Larsson
Telefon: 070-329 01 13
E-post: anders.p.larsson@norbrotten.se
Titel: Verksamhetsstrateg hälsoinformatik och iHSAk

Anna Engman
Telefon: 076-131 53 61
E-post: anna.engman@norrbotten.se
Titel: Utvecklingsledare samordnad planering och Lifecare

Katarina Svartz
Telefon: 0920-28 43 32/076-131 61 73
E-post: katarina.svartz@norrbotten.se
Titel: Utvecklingsledare hälsoinformatik

Kristina Eriksson
Telefon: 0920-28 49 58/070-528 74 89
E-post: kristina.e.eriksson@norrbotten.se
Titel: Verksamhetsstrateg VAS, MedSpeech och Journalia

Maria Rångevall
Telefon: 0920-28 42 92/072 587 91 03
E-post: maria.rangevall@norrbotten.se
Titel: Verksamhetsstrateg hälsoinformatik, nationellt fackspråk, patientdatalagen, pateintregistret, Meddix

27 januari 2020
Kommentera sidan

Kommentera innehållet på sidan

Här kan du skicka in synpunkter eller kommentera innehållet på den aktuella webbsidan.
Det du skriver här skickas till Region Norrbottens webbredaktion.

Om du behöver kontakta vården ska du inte använda detta formulär. Ange inte några personuppgifter här.

Kontakta istället din hälsocentral eller vårdenhet via telefon eller genom att logga in på 1177 Vårdguidens e-tjänster.

* = Obligatorisk uppgift

    • Bild för användarverifiering

Post- och besöksadress

Hälso- och sjukvårdsenheten
Regionhuset
Robertsviksgatan 7
971 89 LULEÅ