Vi använder cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig.
Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies. Vad är cookies?

Delprojektledare

Kontaktperson

,
Telefon:
E-post:

Nedan listas de enheter och delprojektledare som ingår i den planerade piloten.

Kalix/Haparanda

Haparanda kommun, hemtjänst och hemsjukvård
Haparanda Hälsocentral

Kalix sjukhus:
Avd 2 internmedicin
Avd 3A internmedicin
Avd Rehab/stroke

Delprojektledare:

Elisabeth Hjelm
verksamhetsutvecklare närsjukvården Kalix, Region Norrbotten
E-post: elisabeth.hjelm@norrbotten.se

Carina Kapraali
medicinskt ansvarig sjuksköterska Haparanda kommun
E-post: carina.kapraali@haparanda.se

Luleåområdet

Luleå kommun, hemtjänst och hemsjukvård Stadsvikens-, Bergnäsets- och Örnäsets område
Stadsvikens Hälsocentral
Bergnäsets Hälsocentral
Örnäsets Hälsocentral

Sunderby sjukhus:
Avd 31 ortopedi
Avd 35 infektion/hud
Avd 43 geriatrik
Avd 46 hjärtmedicin
Avd 61 internmedicin endo-/gastro

Delprojektledare:

Ingela Johansson
verksamhetsutvecklare länssjukvården Region Norrbotten
E-post: ingela.v.johansson@norrbotten.se

Stina Ek Folkesdotter
verksamhetsutvecklare närsjukvården Luleå/Boden, Region Norrbotten
E-post: Stina.ek@norrbotten.se

Annika Vikström
enhetschef myndighetssektionen Luleå kommun
Annika.vikstrom@soc.lulea.se 

Karin Granbom
medicinskt ansvarig för rehabilitering Luleå kommun
Karin.granbom@soc.lulea.se

Här hittar du länken till Lifecare och rutinen

https://regionnorrbotten.service.tieto.comExtern länk

Lifecare Samordnad Planering är uppföljaren till Meddix SVP och Meddix Öppenvård. Sveriges mest använda IT-stöd för samordnad vårdplanering mellan sjukhus, kommun, primärvård och psykiatrisk öppenvård.

Piloten Min plan pågår mellan 25 april tom 9 juni 2017. Under tiden piloten pågår gäller följande rutin:

Rutin för Piloten Min plan

Objektspecialist

Stina Ek
E-post: stina.ek@norrbotten.se
Tel: 0920-28 24 83

Superanvändare i regionen

Kalix

Stefan Granlund
E-post: stefan.granlund@norrbotten.se

Kiruna

Elisabeth Salomonsson
E-post: elisabeth.salomonsson@norrbotten.se

Gällivare

Ann-Charlott Westin
E-post: ann-charlott.westin@norrbotten.se

Piteå

Lena Andersson
E-post: lena.a.andersson@norrbotten.se

Carina Åberg
E-post: carna.aberg@norrbotten.se

Luleå/Boden

Sina Ek
E-post: stina.ek@norrbotten.se

Elisabeth Gustavsson
E-post: elisabeth.gustavsson@norrbotten.se

Terja Eriksson
E-post: terja.eriksson@norrbotten.se

Ingela Johansson
E-post: ingela.v.johansson@norrbotten.se

Annika Green
E-post: annika.green@norrbotten.se

28 november 2018
Kommentera sidan

Kommentera innehållet på sidan

Här kan du skicka in synpunkter eller kommentera innehållet på den aktuella webbsidan.
Det du skriver här skickas till Region Norrbottens webbredaktion.

Om du behöver kontakta vården ska du inte använda detta formulär. Ange inte några personuppgifter här.

Kontakta istället din hälsocentral eller vårdenhet via telefon eller genom att logga in på 1177 Vårdguidens e-tjänster.

* = Obligatorisk uppgift

    • Bild för användarverifiering
  • 26
  • AUG
  • 2019
  • 08:43

Tydliggörande av tillfälligt ändrad rutin för kvittenser i Lifecare

Styrgruppen för samordnad planering har beslutat att förlänga den tillfälliga kvittenstiden kl. 12.00 veckans alla dagar t om den 31 oktober 2019.

Tydliggörande av tillfälligt ändrad rutin för kvittenser i Lifecare

  • 19
  • JUN
  • 2019
  • 14:13

Tydliggörande av rutin för vid driftsstopp i Lifecare SP

I överenskommelse med styrgruppen för Samordnad planering har man beslutat 2019-06-14 som ett tillägg till Gemensamma riktlinjerna för samverkan att nödvändiga kontakter mellan aktörerna ska tas via telefon efter driftstopp av IT-stödet Lifecare SP som varar mer än tre timmar.

Tydliggörande av rutin för vid driftsstopp i Lifecare SP

  • 27
  • MAJ
  • 2019
  • 11:51

Tydliggörande av ändrad rutin för kvittenser i Lifecare

Styrgruppen för samordnad planering beslutade att under sommaren 2019 införa en kvittenstid för inkomna meddelanden i Lifecare veckans alla dagar.

Tydliggörande av ändrad rutin för kvittenser i Lifecare

Se alla nyheter

Symbol Min plan

Min plan är benämningen på det EU-finansierade projektet Tillgängliga Samordnade Individuella Planer.

Kontakt 
projektledare

Sofi Nordmark

Sofi Nordmark
Region Norrbotten
Mobil 072-244 91 67
E-post: sofi.nordmark@norrbotten.se

 

Karin Sundström
Karin Sundström
Norrbottens Kommuner
Mobil 070-693 54 18
E-post karin.sundstrom@kfbd.se

 

Kontakt förvaltningsledare

Anna Engman
Region Norrbotten
Mobil 076-1315361
E-post: anna.engman@norrbotten.se