Läkemedel kan ha missats
En patient söker vård för buksmärta, läggs in och konstateras ha blindtarmsinflammation. Patienten opereras. På grund av risker hos patienten sätts blodförtunnande läkemedel in. Det är oklart om dessa läkemedel delas ut korrekt, i efterhand ser det ut som det har missats tre utav fyra dagar.
Patienten utvecklar en stroke några dagar senare vilket kan bero på utebliven blodförtunning. Patienten behandlas framgångsrikt för stroke och mår idag bra.
Händelsen är anmäld enligt Lex Maria till IVO, Inspektionen för vård och omsorg, för att eventuella brister i organisationen ska upptäckas samt för att hitta förbättringsåtgärder så att liknande händelser ska kunna förebyggas eller förhindras i framtiden.
Kontaktperson
Susanne Olander
Chefläkare med Lex Maria-ansvar
Regionhuset, Luleå
0920-28 41 37