Ambulanssjukvården Norrbotten

Vill du vara först på plats och rädda liv? Nu söker vi dig som vill arbeta inom ambulanssjukvården.

Ambulanssjuksköterska som vårdar patient i en ambulans.

På ambulanssjukvården i Norrbotten får du uppleva en annorlunda miljö med ljusa sommarnätter och rikligt med snö under vintermånaderna. Våra ambulansstationer finns placerade i alla länets kommuner och dina arbetspass kan äga rum både i fjälltrakternas glesbygd eller i någon av kustens tätorter.

Vi söker dig som är utbildad sjuksköterska eller undersköterska, helst med specialistutbildning inom ambulanssjukvård. Under sommaren är behovet av ambulanspersonal vanligtvis som störst, men du är alltid välkommen att höra av dig.

Därför ska du jobba hos oss
Lediga jobb

Tätort eller glesbygd?

Vad passar dig bäst? Kontakta den ambulansstation som intresserar dig så kanske just du får möjlighet att arbeta hos oss. Det är många som har provat och stannat kvar. Vi hörs!

Kontakta oss

Här hittar du kontaktuppgifter till länets 15 ambulansstationer.

Piteå, Älvsbyn, Arvidsjaur, Arjeplog
Hans Anundi, enhetschef
hans.anundi@norrbotten.se

Luleå, Boden
Anna-Karin Olofsson Niemi, enhetschef
anna-karin.olofsson-niemi@norrbotten.se

Pia Löfgren, tillförordnad enhetschef 
pia.lofgren@norrbotten.se

Gällivare, Jokkmokk, Pajala
Malin Jatko, enhetschef
malin.jatko@norrbotten.se

Birgitta Emmoth Niemi, enhetschef
birgitta.emmoth-niemi@norrbotten.se

Kiruna, Vittangi
Peter Larsson, enhetschef
peter.larsson@norrbotten.se

Kalix, Haparanda, Överkalix, Övertorneå
Marjo Mourujärvi, enhetschef
marjo.mourujarvi@norrbotten.se

Ann-Charlotte Paavola, enhetschef
ann-charlotte.paavola@norrbotten.se