”Det handlar om att ha förståelse, tålamod och att tänka outside the box”
På flyktingsmedicinska enheten i Boden möter barnmorskan Aikaterini Giannakopoulou och hennes kollegor dagligen människor från hela världen. Med sin långa erfarenhet av att arbeta med patienter från olika kulturer har mottagningen blivit en viktig kunskapskälla för hela regionen.
Flyktingmedicinska enheten är en plats där språk, erfarenheter och förväntningar möts, och ibland krockar. Där arbetar man med patienter som har lämnat sina hemländer på grund av oro, våld eller andra svåra omständigheter. Människor som söker trygghet i Norrbotten.
Aikaterini minns ett särskilt patientmöte som stannar hos henne. Under en patients hela graviditet hade hennes kollega kallat patienten vid ett av de många namn som stod på papperet. Först efter förlossningen visade det sig att kollegan hade använt patientens farfars namn. Ett enkelt missförstånd, och ett tydligt exempel på hur små kulturella skillnader kan påverka möten i vården.
– Det är viktigt att våga fråga. Sådana enkla grejer spelar stor roll för patienterna, säger Aikaterini.
Flyktingsmedicinska enheten finns på Björknäs hälsocentral i Boden.
Projekt för ökad förståelse
Medarbetarna på mottagningen i Boden är vana, men inte ensamma om, att hamna i situationer där olika kulturella bakgrunder kan skapa utmaningar. I takt med ökad inflyttning i Norrbotten blir det allt vanligare med den här typen av möten i alla delar av vården. Därför har flyktingsmedicinska mottagningen, tillsammans med strateg och samordnare på Hållbarhetsenheten, respektive Hälso- och sjukvårdsavdelningen, startat ett projekt för att öka den kulturella medvetenheten.
Tillsammans vill de bidra till förståelse för att andra kulturer finns och hur det påverkar bemötandet, utan att varje medarbetare behöver vara expert på enskilda kulturer.
Till mottagningen i Boden kommer människor från hela världen.
Bakgrunden är både lokal och global. Boden har blivit en av landets fyra asyl- och flyktingmottagningsorter, samtidigt som industrins gröna omställning lockar arbetskraft från hela världen. Arbetsgruppen ser att det kan vara svårt med kommunikation och bemötande i vissa fall.
– Våra kollegor i länet skulle kunna hantera möten med patienter från annan kulturell bakgrund på ett bättre sätt, om de hade rätt verktyg att tillgå, menar Aikaterini.
Genom att öka förståelsen och förbättra kommunikationen hoppas arbetsgruppen att fler patienter ska känna sig trygga och få bättre vård.
Variationer i möten
Utmaningarna i mötet med patienter är många och varierande. Det kan handla om språkförbistringar, religiösa vanor, eller olika förväntningar på vården. En patient kanske fastar av religiösa skäl, men behöver genomgå en undersökning som kräver att hen har ätit.
– Vi måste visa respekt för deras religion. Det är viktigt för jämlik vård, poängterar Aikaterini.
Ibland är problemen små, som att inte våga använda patientens namn av rädsla för att säga fel. Ibland är de stora, och kan i värsta fall påverka patientsäkerheten.
På mottagningen hänger en stor världskarta som ger överblick över patienternas ursprung.
Medarbetarnas erfarenheter
Som ett första steg i projektet, har arbetsgruppen börjat med att samla in berättelser från vårdpersonal i hela regionen. Ett frågeformulär har tagits fram, där medarbetare kan beskriva olika händelser där kulturella skillnader har påverkat vårdmöten. Tanken är att Aikaterini och arbetsgruppen ska analysera dessa berättelser, och identifiera de största utmaningarna just i Norrbotten.
– Vi kanske inte har samma problem som andra regioner, och det kan kräva en annan lösning. Så det är viktigt att lokalisera det största problemet här hos oss, säger hon.
Hur skulle lösningen kunna se ut?
– Vi undersöker vilka verktyg som redan finns, både i Sverige och internationellt. Antingen finns något som passar vårt behov. Eller så kanske vi behöver ta fram något eget, säger Aikaterini.
Hon fortsätter:
– Det skulle kunna handla om en utbildning som når alla verksamheter. Men vi vet inte än exakt vad det blir än.
Mer än bara patientmöten
Projektet utgår i första hand från möten mellan patient och vårdpersonal, men det finns också andra situationer som kan främjas. Kulturella skillnader påverkar även samarbetet mellan kollegor. Aikaterini berättar om sina egna erfarenheter från när hon flyttade från Grekland till Sverige:
– I början kunde jag inte språket så bra. Det fanns många vardagliga svenska uttryck som jag inte kände till. Det var jättesvårt att förstå både patienter och mina medarbetare.
Hon menar att förståelse och tålamod är avgörande, både i möten med patienter och kollegor. Det handlar lika mycket om språk, som skillnader i erfarenhet och arbetssätt.
– Det är väldigt vanligt att man gör fel med språket när man kommer från ett annat land. Eller att man inte riktigt förstår hur saker går till här.
Aikaterini har själv upplevt utmaningar efter sin flytt till Sverige.
Utmaningar och möjligheter
Att förändra arbetssätt och tankesätt är inte alltid enkelt. Aikaterini förstår att hög arbetsbelastning och många nya initiativ kan kännas överväldigande för medarbetare i vården.
– Vi är många som känner att man har nog med att få det dagliga arbetet att snurra, säger hon.
Samtidigt finns en stor vilja att göra skillnad. När hon har berättat om projektet brukar folk bli intresserade och tycka att det är ett bra initiativ. Men det kan vara svårt att ta till sig, eller förstå sin egen roll när arbetet beskrivs med abstrakta termer. Därför blir insamlingen av berättelser från medarbetare ett konkret första steg.
– Det finns såklart händelser som kan påverka patientsäkerheten. Men det kan också vara roliga historier, där det blivit missförstånd som inte leder till några allvarliga konsekvenser.
I behandlingsrummen finns material översatta till flera olika språk för att underlätta kommunikationen.
Framtiden mot en jämlik vård
Projektet är fortfarande i sin första fas, men målet är tydligt: att ta fram ett lättillgängligt verktyg som kan användas i hela Region Norrbotten. Med ökad kulturell medvetenhet kan vården i Norrbotten bli ännu mer inkluderande, och varje möte bli en möjlighet att lära och växa – både för patienter och personal.
– Det handlar om att ha förståelse, tålamod och att tänka ‘outside the box’, sammanfattar Aikaterini.
Text och foto: Ida Edström