Region Norrbotten redo att skicka donerade hornhinnor till Umeå
Tack vare hornhinnedonationer från avlidna kan personer som drabbats av olika sjukdomar i ögat eller ärrbildning efter trauman återfå synen. Transplantationerna för norrbottniska patienter sker på ögonkirurgen i Umeå. Nytt är att Region Norrbotten nu tillvaratar hornhinnor för donation till hornhinnebanken i Umeå.
Adam Tunlind och Anna Lång är donationsansvariga IVA-sjuksköterskor på Sunderby sjukhus. Bakom dem Katarina Lindgren, narkosläkare och donationsansvarig läkare på IVA.
Orsaken till att en person fått nedsatt syn på grund av defekt hornhinna varierar, men hjälp finns att få i form av en hornhinnetransplantation. Av de fyra regioner som ingår i Norra sjukvårdsregionförbundet donerar sedan tidigare tre av dem via sina sjukhus hornhinnor till hornhinnebanken vid Norrlands universitetssjukhus i Umeå.
Från och med september har också Region Norrbotten inlett en process för att kunna leverera hornhinnor dit.
Up and running
Katarina Lindgren, narkosläkare och donationsansvarig läkare på intensivvårdsavdelningen, IVA, på Sunderby sjukhus, berättar:
– Vi är up and running nu och har dragit igång alla processer för att kunna tillvarata ögonvävnad från donatorer, men det är många steg innan en donation kan bli av.
– Vi har redan en organisation för organdonationer. Katarina lyfte redan för femton år sedan att vi även borde donera hornhinnor till Umeå, men det har av olika anledningar dröjt. Det har handlat om tillstånd, att bygga upp kompetens och att få ihop alla samarbeten. De senaste åren har vi jobbat aktivt med det, säger Adam Tunlind, donationsansvarig IVA-sjuksköterska på IVA Sunderbyn.
Samtyckesutredning
Uppdraget har han tillsammans med sin kollega Anna Lång, också hon IVA-sjuksköterska.
– Innan en donation genomförs gör vi alltid en samtyckesutredning. Det innebär att vi kontrollerar i donationsregistret om den avlidne anmält sig dit. Vi kontaktar också anhöriga för att höra hur de tolkar den avlidnes inställning. Om de ger sitt samtycke kan en donation genomföras även om personen inte anmält sig till donationsregistret, säger hon.
Katarina Lindgren, donationsansvarig läkare (DAL) tillsammans med Adam Tunlind och Anna Lång, donationsansvariga sjuksköterskor (DAS) på IVA vid Sunderby sjukhus.
IVA koordinerar
Varje år är det cirka 50 patienter som får en ny hornhinna i Umeå och en betydande andel av dem kommer från Norrbotten.
– De individer som är aktuella finns på bårhuset i Luleå. Donationsansvariga gör först en medicinsk utredning och kontrollerar om det finns hinder för transplantation. Det kan exempelvis vara demens, cancer eller autoimmuna sjukdomar. Ålder spelar däremot ingen roll. Sedan är det en ögonläkare på ögonkliniken som tar ut ögat på obduktionssalen i bårhuset, säger Adam Tunlind.
Anna Lång fyller i:
– IVA koordinerar processen i egenskap av experter på donationer och att vi kan de medicinska och juridiska reglerna samt är vana att prata med anhöriga. Det är också vi som tar kontakt med hornhinnebanken i Umeå och ordnar så att hornhinnorna transporteras dit med Laboratoriemedicins ordinarie transporter.
Importerar hornhinnor
Ytterst ansvarig för transplantationsverksamheten är hornhinnebanken i Umeå. Hela processen står under IVO:s granskning.
De donerade hornhinnorna förvaras i kylar och hållbarheten är ganska lång, men det krävs ständig påfyllning av lagret.
– Utöver att de får hornhinnor från de andra sjukhusen i norr och till viss del även från andra delar av Sverige importerar de också från Belgien och Nederländerna. Tack vare att Region Norrbotten går in i det här kan vi förhoppningsvis bidra till att hornhinnebanken i Umeå blir självförsörjande och slipper importera, säger Adam Tunlind och Anna Lång.
Börjar i liten skala
Katarina Lindgren inflikar:
– Vi börjar i liten skala i Luleå och har inte kapacitet att leverera varje dag av bland annat transportlogistiska skäl. Det måste ske i början av veckan eftersom blodprover ska tas inom 24 timmar och ögat måste tas ut inom 48 timmar – för att därefter skickas till Umeå så att de har det innan veckan är slut. Det är svårt att säga hur många donationer vi kommer att kunna genomföra per år, men lyckas vi få till ett tiotal så är det en femtedel av de transplantationer som görs varje år i Umeå.
Text och foto: Jonas Hansson