Örnäset på väg framåt – blir en ”grön ö”

Medarbetare utanför Örnäsets hälsocentral.
De anställda på Örnäsets hälsocentral har gemensamt lyckats vända en nedåtgående spiral.

Örnäsets hälsocentral har länge varit helt beroende av inhyrda läkare. I dag finns här fem fasta specialister, med en sjätte på gång. Dessutom drar fem ST-läkare sitt strå till stacken. ”I augusti blir vi en ”grön ö” i primärvården, en hälsocentral som är oberoende av stafettläkare”, säger Gudrun Hedman, ny enhetschef sedan i höstas.

Under många år var Örnäsets hälsocentral i Luleå en stabil arbetsplats, med flera erfarna allmänspecialister som arbetat länge och följt sina patienter under årtionden. När dessa trotjänare gick i pension eller slutade av andra anledningar förändrades situationen.

Alexandra Aspioti Delija arbetar som avancerad klinisk specialistsjuksköterska, AKS, och har varit på hälsocentralen sedan 2013.

– De äldre distriktsläkarna hade stenkoll på sina patienter, väntelistorna var i ordning. När de slutade en efter en fick vi i stället stafettbemanning, läkare som i och för sig var duktiga. Men kontinuiteten för patienterna blev sämre, berättar hon.

Tillit till varandra

Läkarbristen påverkade den övriga personalen på hälsocentralen. Patienter blev irriterade och frustrerade, känslor som de också gav utlopp för. Dessutom försämrades samarbetet internt. Med fasta läkare byggs en personkännedom och tillit upp som gör att arbetet flyter på smidigt.

– Det handlar om att ha läkare som litar på mig som distriktssköterska och som jag litar på tillbaka. Arbetet blir enklare när man känner varandra väl, sammanfattar Victoria O Nilsson.

Även på chefssidan var det skakigt, med flera enhetschefer som avlöste varandra under några års tid.

Numera möts medarbetarna regelbundet i olika grupper, både professionsvis, tvärprofessionellt och på arbetsplatsträffar. Det har ökat förståelsen för varandras arbetsuppgifter och utmaningar. Runt bordet sitter, från vänster, distriktssköterskorna Sofia Englund och Victoria O Nilsson, Alexandra Aspioti Delija, AKS, Anna Hansson, distriktsläkare, Ingela Malmberg, psykoterapeut, och Kristina Damm, undersköterska.

Tackat nej till läkare

I dag är läget ett annat. Fyra fasta allmänspecialister är i full gång och i augusti börjar en femte. Här finns också en specialistläkare i internmedicin. Dessutom arbetar fem ST-läkare på Örnäset, alltså läkare som specialiserar sig inom allmänmedicin.

Att hälsocentralen har vind i seglen har spridit sig.

– Vi har fått flera spontanansökningar från både specialister och ST-läkare som vill komma hit, men som vi tyvärr fått tacka nej till. Det känns tråkigt, men vi behöver inte fler läkare sett till våra 9 000 listade, säger Gudrun Hedman.

Just nu rekryteras en sjuksköterska och två undersköterskor, men i övrigt är hälsocentralen fullbemannad.

Nöjda patienter

Ingela Malmberg, psykoterapeut, har varit med om både ned- och uppgången på arbetsplatsen. Hon började på hälsocentralen 2012.

– Jag trodde aldrig att jag skulle få uppleva den dagen då jag fick veta att det nu är nästan fullt på läkarsidan. Det var faktiskt lite chockartat! Det är bra för oss i personalen, men framför allt märker jag i samtal med patienterna att de är nöjda med vården. Det är verkligen roligt, säger hon.

Undersköterskan Kristina Damm har samma erfarenhet.

– Jämfört med för bara ett år sedan är det färre personer som kommer in till receptionen och är arga över att de inte fått kontakt med vården. De flesta som vi möter inne på labb är också jättenöjda, de har fått kontakt och en kontinuitet, säger hon.

”Vi har gått från ett pressat läge till en känsla av en ljusare framtid”, säger Alexandra Aspioti Delija, avancerad klinisk specialistsjuksköterska, AKS. Från vänster distriktssköterskorna Sofia Englund och Victoria O Nilsson.


Ingela Malmberg, psykoterapeut, och Kristina Damm, undersköterska, har båda lagt märke till att patienterna är mer nöjda idag än bara för ett år sedan.

Skapar förutsättningar

Men vad beror förändringen på – vad är det som kan få en nedåtgående spiral på en hälsocentral att vända? De åtta medarbetare som samlats i personalrummet menar att kompetensen och kraften funnit där tidigare, men att den nya chefen Gudrun Hedman skapat rätt förutsättningar. Hon tar tag i problem direkt och följer upp det som sägs och bestäms på ett strukturerat sätt. Hon beskrivs vidare som en modig och lösningsfokuserad ledare som har förmåga att se och lyfta människor, oavsett yrke och roll.

– Gudrun är en driven och medicinskt väldigt kompetent chef, hon förstår problematiken när man för fram något. Det är också viktigt, säger distriktsläkaren Anna Hansson, som är specialiserad inom både allmänmedicin och akutsjukvård.

Tid för möten

Deras nya chef har bland annat skapat ytor för att utveckla samarbeten, exempelvis träffar där olika professioner möts. De flesta sitter även med i någon form av förbättringsgrupp.

– Tid för träffar har frigjorts i schemat. Gudrun har planerat upp det, medan vi gör själva jobbet, säger Isabell Taivalsaari, distriktssköterska.

Flera uttrycker att de trivs på arbetet och att stämningen blivit gladare.

– Jag tycker det är roligt att gå till jobbet. Det känns som att mina kollegor inte är lika stressade längre. Vi hinner hjälpa varandra och då blir också samarbetet bättre, säger Sofia Englund, distriktssköterska.

Tim Stenberg, allmänspecialist, och Gudrun Hedman, enhetschef.

Tydlig struktur

Även Gudrun Hedman är i grunden distriktssköterska och jobbade kliniskt mellan åren 1993 och 2014, först i primärvården och sedan inom företagshälsovården i Jokkmokk och Luleå. Efter en tid som chef inom företagshälsovården och några år som strateg på regionens Folkhälsocentrum fick hon jobb som utredare av hälso- och sjukvårdsfrågor på Socialstyrelsen.

I sin nya roll som enhetschef har hon nytta av allt hon gjort tidigare i yrkeslivet, men lyfter framför allt fram projektledarrollen på Socialstyrelsen.

– Det strukturella och processbaserade arbetsätt jag lärde mig där använder jag mig av här också. Det skulle helt enkelt inte fungera med post it-lappar på skrivbordet – det behövs ordentlig struktur för att hålla reda på allt och nå resultat, säger hon.

Läkare i ledningsgruppen

Sedan hon började har flera förändringar genomförts. En är att utse allmänspecialisten Tim Stenberg till teamledare för läkargruppen.

– Det är jätteviktigt att någon eller några från läkargruppen tar ansvar och finns med på alla nivåer i verksamheten. Nu är vi två teamledare i ledningsgruppen och har fin uppbackning från de andra läkarna, säger han.

Med 39 medarbetare på cirka 9 000 listade patienter är Örnäsets hälsocentral så gott som fullbemannad. ”Jag är stolt över medarbetarna och glad över att få göra den här resan tillsammans med dem. Det finns ett starkt lösningsfokus i gruppen”, säger Gudrun Hedman, längst till höger i bild.

Tim har gjort både sin allmäntjänstgöring, AT, och specialiseringstjänstgöring, ST, på Örnäset. Som färdig allmänspecialist i januari valde han att stanna på hälsocentralen. Det gjorde även hans ST-kollega Alva Mansten, som blev klar specialist året innan.

Just att kunna behålla ST-läkare är avgörande för en hälsocentral, menar han.

– Det är superviktigt att ST-läkarna, som man kanske investerat sju år i, ska vilja vara kvar som specialister. På så sätt kan det ena leda till det andra, med fler läkare som tar ansvar för verksamheten. Det kan innebära hela skillnaden, säger han.

Frågedoktor avlastar övriga läkare

För ett tag sedan infördes funktionen frågedoktor på hälsocentralen, alltså en utsedd läkare som ansvarar för att bistå ST-läkare när de behöver vägledning. Även sjuksköterskor, undersköterskor och andra yrkesgrupper kan vända sig till frågedoktorn.

– Nu när vi har flera ST-läkare blev specialisternas arbetsdagar ofta upphackade, med många avbrott i den egna mottagningen. ST-läkarna har fortfarande sin handledare med genomgång en gång i veckan, medan frågedoktorn finns tillgänglig övrig tid. På så sätt kan de andra läkarna jobba ostört, förklarar Gudrun Hedman.

”Det har länge funnits en stor potential i arbetsgruppen, en kraft som nu mobiliserats och riktas åt rätt håll”, säger Tim Stenberg.

Den senaste tiden har också flera hälsosamtalsutförare utbildats. Hälsosamtalen, som legat nere en längre tid, kan därmed återupptas igen.

Mycket återstår

Dessutom har tre team skapats, med två specialister och ett antal utbildningsläkare i varje plus sjuksköterskor och andra professioner. Varje team ansvarar för de listade patienterna i ett visst geografiskt område.

– Det är ett sätt att öka kontinuiteten och förbättra både patientsäkerheten och arbetsmiljön, säger Gudrun Hedman.

Både hon och Tim Stenberg betonar att mycket arbete återstår, även om man kommit en bra bit på väg. Det går inte att slappna av och slå sig till ro.

– Tanken med de insatser som gjorts är bland annat att stärka kontinuiteten mellan läkare och patient, vilket är det viktigaste för hälsan i samhället. Nästa steg är att jobba ikapp allt vi inte hunnit med när vi varit underbemannade, säger Tim Stenberg.

Text och foto: Ulrika Englund