Glädjande besked: Bröstradiolog anställd
Det finns för få bröstradiologer i Sverige. Nu kan Region Norrbotten berätta om ett lyckat rekryteringsarbete som lett till att en bröstradiolog har anställts.
Den nya radiologen börjar sin anställning efter årsskiftet. Att ha en egen bröstradiolog är en bra start, men räcker inte för att täcka hela behovet som finns i Norrbotten.
– Vi behöver antingen anställa fler bröstradiologer eller hitta andra lösningar, säger Anne Kemi, enhetschef för mammografin.
Även om regionen inte är i mål ännu ser hon nyanställningen som något positivt:
– Efter pensionsavgång och tjänstebyte stod vi helt utan radiologer. Det svåraste är att anställa den första. Nu när vi har en person anställd underlättar det, både för handledning av bröstradiologer under utbildning och när vi försöker anställa fler. Att det redan finns en kollega på plats betyder mycket.
Mammografiscreeningen fortsätter som vanligt
Alla kvinnor i åldern 40–74 år kallas till mammografihälsokontroller, där röntgensjuksköterskor tar bilder av brösten. Det är mycket viktigt att delta i och genomföra sin hälsokontroll när man blir kallad till den.
Om något misstänkt syns på bilderna kallas patienten till en fördjupad bröstdiagnostik. Det första steget, med mammografihälsokontroll, fortsätter precis som vanligt. Det är den fördjupade bröstdiagnostiken med ultraljud som riskerar att påverkas av bristen på bröstradiologer.
Bristen på bröstradiologer är ett nationellt problem. I Sverige finns omkring 80 heltidsanställda bröstradiologer, samtidigt som ytterligare omkring 50 skulle behövas, enligt Nationella arbetsgruppen för bröstcancerscreening.