Tandborstning i förskolan ger resultat

Barn på en förskola borstar tänderna.
Ann Nilsson ser glad ut när hon ser barnen borsta och hör personalen berätta. Hon är bara på besök på Björklunda förskola – i vanliga fall sköter pedagogerna aktiviteten helt på egen hand. Från vänster Sigrid, 5 år, och Elsa, 6 år.

Folktandvårdskliniken i Öjebyn har initierat tandborstning på Björklunda förskola. Efter frukosten borstar barnen tänderna tillsammans, ofta till musik. ”Barnen grundlägger en god, livslång vana och får dagligen en extra dos fluorid. Det känns jättebra att pedagogerna vill genomföra det här”, säger Ann Nilsson, tandhygienist.

Björklunda förskola ligger mitt i Öjebyn, fem kilometer från Piteå. Varje dag vid nio-tiden samlar pedagoger på avdelningarna Lunden och Gulsporren respektive barngrupp för en borstningsstund.

Tandborstar delas ut, tandkräm pytsas ut och ett timglas med sand vänds. Sedan väntar två minuters borstning, ofta med stöd av den medryckande Rocka munnen-låten (se länk nedan).

Barnen, som är i åldrarna tre till sex år, ser förväntansfulla när de samlas den här dagen. Sedan borstar de koncentrerat, så gott de förmår.

– Det upplevs som något positivt, de tycker att det är roligt. Alla vill haka på efter frukosten, berättar pedagogen Jennifer Karlsson.

Hon får medhåll av kollegan Maria Nordqvist.

– Det har blivit någonting naturligt – efter frukost borstar vi tänderna. Det är inga konstigheter med det, säger hon.

Barn på en förskola i Öjebyn borstar tänderna.
Jennifer Karlsson, förskolepedagog, sätter tandkräm på tandborstarna. 

Barn på en förskola i Öjebyn borstar tänderna.
Livly, 4 år, Max, 3 år, och Freja, 4 år, är förväntansfulla.  

Pedagogerna ser det som ett bra tillfälle till språkutveckling, då de sätter ord på allt från färger på tandborstar till rumsliga begrepp.

– Barnen lär sig till exempel vad det betyder att borsta långt bak i munnen, längst fram och uppe och nere, förklarar Maria Nordqvist.

Utåtriktade aktiviteter

Tandhygienisten Ann Nilsson började i höstas fundera på om det var läge för en ny, förebyggande insats för de yngre barnen. Statistik visade att andelen kariesfria treåringar i Piteå var 95 procent under 2024 – därmed nåddes inte målet på 96 procent. Motsvarande siffra i Öjebyn var 97 procent.

– Det förebyggande arbete vi gör i Folktandvården är otroligt viktigt. Vi har utåtriktade aktiviteter för olika åldrar, bland annat via barnhälsovårdens föräldragrupper, i skolor och för äldre på särskilda boenden, berättar hon.

Barn på en förskola i Öjebyn borstar tänderna.
Tandborstningen har varit igång sedan september ifjol, med en paus under några veckor i december då magsjuka härjade som värst på avdelningarna.

För att komma igång kontaktade Ann Nilsson Folktandvården i Arjeplog, som tidigare haft en satsning i förskolan. Via dem fick hon underlaget Tillsammans mot tandtrollen, ett koncept som bland annat Folktandvården i Region Jönköping utgår från.

I den regionen genomför 82 procent av alla förskolor och familjedaghem daglig tandborstning med barnen. Det har gett gott resultat – regionens sexåringar tillhör dem med minst karies i hela landet.

Kan hjälpas åt

I nästa steg presenterade Ann Nilsson upplägget för Sandra Fältmark, som är rektor för flera förskolor i Öjebyn. Hon i sin tur tyckte att det lät som en bra idé. 

– Vi är alla en del av samhället. Jag ser det som ett ypperligt tillfälle där vi kan kroka arm och hjälpas åt för att stärka barnens tänder. Men det bygger förstås på att personalen är med på det, säger Sandra.

I september fick Björklunda-föräldrarna information och därefter körde pedagogerna igång. Förutom några veckors uppehåll vid ett magsjukeutbrott i december – då även tandborstarna byttes ut – har allt gått som det var tänkt.

Barn på en förskola i Öjebyn borstar tänderna.
Maria Nordqvist kör igång Rocka munnen-videon på plattan. Ibland får barnen i stället lyssna till Bolibompas tandborstningslåt.  

Barn på en förskola i Öjebyn borstar tänderna.
Livly, Max och Freja borstar på, liksom kompisen Elsa som skymtar i spegeln.  

Barn på en förskola i Öjebyn borstar tänderna.
Så har två minuter gått och Freja sätter tillbaka sin tandborste i stället.  

För att få det att fungera över tid är det nödvändigt att förskolan hittar ett sätt att genomföra tandborstningen som passar just deras verksamhet. Ann Nilsson betonar också att det inte får kännas som en betungande uppgift. 

– Jag hoppas att förskollärarna i stället ska se det som en del av sin pedagogik, ett tillfälle att låta barnen öva på olika färdigheter, säger hon.

Föräldrarnas uppgift

Hon lyfter vidare fram en aspekt som rör ansvarsfrågan, något både föräldrar och pedagoger har fått tydlig information om.

– Föräldrarna ansvarar för munhälsan och ska borsta tänderna på sitt barn morgon och kväll. Förskolepersonalen delar ut tandborstar och övervakar tandborstningen, men de borstar inte barnens tänder. Det är fortfarande föräldrarnas uppgift, säger hon.

Barnen saknar ofta de motoriska färdigheter som krävs för att kunna borsta på ett korrekt sätt.

– Aktiviteten i förskolan handlar främst om att barnen ska få en extra dos fluorid till munnen. Samtidigt blir det en självklarhet för dem att borsta sina tänder.

Barn på en förskola i Öjebyn borstar tänderna.
Ann Nilsson sköter mycket av Folktandvårdens utåtriktade verksamhet i Öjebyn och Piteå. ”Björklunda förskola gör en fin insats för barnens munhälsa”, säger hon.  

Barn på en förskola i Öjebyn borstar tänderna.
Jennifer Karlsson och Maria Nordqvist, förskollärare, tillsammans med Sandra Fältmark, rektor för flera förskolor i Öjebyn, och Ann Nilsson, tandhygienist.  

Bättre munhälsa för fler

Ann Nilsson hoppas att Björklundas pedagoger vill fortsätta med den dagliga tandborstningsstunden – och att kanske fler förskolor i Piteåområdet hakar på. 

– Att väcka ett intresse och grundlägga goda vanor är förstås extra viktigt för barn i familjer med sämre förutsättningar. På det här sättet kan vi minska skillnaderna i samhället. Resultatet kan bli färre hål och en bättre munhälsa för fler, även längre upp i åldrarna, säger hon.

Frågan är då vad Freja, Max, Livly, Elsa och Sigrid på Björklunda förskola tycker om tandborstningen. De funderar en stund och konstaterar sedan helt kort:

– Det är bra. Det är inte svårt!

Text och foto: Ulrika Englund

Rocka munnen