Nya regiondirektören: Norrbotten driver på för ett bättre Cosmic
Cosmic fungerar i dag inte så bra som det behöver, och det påverkar både vårdpersonalens arbete och i förlängningen patienterna. Det konstaterar Region Norrbotten, som nu driver på ett omfattande förbättringsarbete tillsammans med övriga regioner i samarbetet Sussa.
– Vi är smärtsamt medvetna om bristerna. Många medarbetare har påverkats i sin vardag, och så ska det inte vara. Samtidigt har mycket redan rättats till sedan driftsättningen, men det återstår fortfarande viktiga problem att lösa, säger regiondirektör Anna Alm Andersson.
Som ordföranderegion i Sussa har Region Norrbotten varit drivande i att skynda på ett mer kraftfullt utvecklingsarbete. Fokus ligger nu på det som gör störst skillnad i vardagen: att göra systemet mer användarvänligt, stabilt och snabbare.
– Det här är en av de mest komplexa upphandlingar som gjorts i offentlig sektor. Med facit i hand ser vi att alla beslut inte var optimala. Nu tar vi ansvar för att rätta till det och förbättra systemet steg för steg, säger Anna Alm Andersson.
Arbetet omfattar både åtgärder som ska ge snabb effekt, som att minska antalet klick och korta väntetider i systemet, och mer långsiktiga förändringar, som kräver utveckling och testning innan de införs.
Regionen prioriterar nu detta arbete högt, vilket innebär att andra interna projekt kan få stå tillbaka.
– Det här kommer att ta tid, men vi är fast beslutna att få Cosmic att fungera bättre. Vi kommer också att vara öppna med både framsteg och de utmaningar som finns längs vägen, säger Anna Alm Andersson.